Ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, smo se z učenci v okviru učnega načrta pri družbi pogovorili in se hkrati vključili v akcijo Pišem za pravice, kjer smo podprli romske družine v Sloveniji …
Številne romske družine na jugovzhodu Slovenije še danes prepogosto živijo brez vode, brez sanitarij in nekatere tudi brez elektrike. Njihova borba za dostojno življenje traja že desetletja. Življenje brez vode in elektrike vpliva na njihovo zdravje, še posebej to velja za otroke.
Neprimerne bivanjske razmere vplivajo celo na to, ali bo otrok hodil v šolo ali ne. Brez vode in elektrike se je težje umiti in oprati oblačila. Pogosto so zaradi tega zasmehovani. Ko se pozimi hitro stemni, nekaterim otrokom za učenje ostane le sveča ali pa ostanejo v temi in na mrzlem.
Dostop do vode je človekova pravica in je v Sloveniji vpisana tudi v ustavo. Vsi imamo pravico do zadostne količine pitne vode. V Sloveniji pa morajo nekateri Romi vodo voziti ali nositi iz bencinskih črpalk, pokopališč in celo onesnaženih potokov ali izvirov.
Država je na podlagi mednarodnih standardov človekovih pravic dolžna ukrepati, da bi čim prej vsakomur zagotovila uživanje pravice do vode.
Z likovnimi in besednimi apeli smo v akciji Amnesty International pozvali slovenske oblasti, da bi zagotovili dostop do vode za vse romske družine na JV Slovenije.
Na hodniku šole je nastala razstava naših apelov …